Industrial Grade Bulk Magnesium Oxide 90 procent Pulver
Industrial Grade Bulk Magnesium Oxide 90 procent Pulver används som en av de för tillverkning av cement i torra processanläggningar; speciellt Portlandcement. Om för mycket tillsätts kan cementet vara expansivt. Det används som en huvudingrediens i byggmaterial som används för brandskydd. Det används som isolator i enheter som uppvisar effekten.
Beskrivning
Produktbeskrivning
Hög temperatur Mgo SD-8
Kemisk analys procent:
| namn | MgO | CaO | Fe2O3 | SiO2 | AI2O3 |
värde | Större än eller lika med 96 | Mindre än eller lika med 1.0 | Mindre än eller lika med 0.5 | Mindre än eller lika med 2.0 | Mindre än eller lika med 0.5 |
Fysisk analys:
| Flödestid (FR) | Tryck på Densitet | ||||||
50±15 S/100g | 2.28--2.50 g/cm3 | ||||||
Siktanalys procent | |||||||
Siktstorlek (maskvidd) | plus 40 | plus 60 | plus 80 | plus 140 | plus 200 | plus 325 | -325 |
Silstorlek (mm) | 0.425 | 0.25 | 0.18 | 0.106 | 0.075 | 0.045 | -0.045 |
värde | Mindre än eller lika med 0.5 | 25±5 | 25±5 | 25±5 | 15±5 | 10±5 | Mindre än eller lika med 6 |
Medeltemperatur Mgo SD-99
Kemisk analys procent:
| namn | MgO | CaO | Fe2O3 | SiO2 | AI2O3 |
värde | Större än eller lika med 95 | Mindre än eller lika med 1,5 | Mindre än eller lika med 0.6 | Mindre än eller lika med 2,5 | Mindre än eller lika med 0.5 |
Fysisk analys:
| Flödestid (FR) | Tryck på Densitet | ||||||
180±15 S/100g | 2.30--2.40 g/cm3 | ||||||
Siktanalys procent | |||||||
Siktstorlek (maskvidd) | plus 40 | plus 60 | plus 80 | plus 140 | plus 200 | plus 325 | -325 |
Silstorlek (mm) | 0.425 | 0.25 | 0.18 | 0.106 | 0.075 | 0.045 | -0.045 |
värde | Mindre än eller lika med 0.5 | 25±5 | 25±5 | 25±5 | 15±5 | 10±5 | Mindre än eller lika med 6 |
Medeltemperatur Mgo SD-6
Kemisk analys procent:
| namn | MgO | CaO | Fe2O3 | SiO2 | AI2O3 |
värde | Större än eller lika med 94 | Mindre än eller lika med 1,5 | Mindre än eller lika med 0.7 | Mindre än eller lika med 3,5 | Mindre än eller lika med 0.5 |
Fysisk analys:
| Flödestid (FR) | Tryck på Densitet | ||||||
190±15 S/100g | 2.30--2.40 g/cm3 | ||||||
Siktanalys procent | |||||||
Siktstorlek (maskvidd) | plus 40 | plus 60 | plus 80 | plus 140 | plus 200 | plus 325 | -325 |
Silstorlek (mm) | 0.425 | 0.25 | 0.18 | 0.106 | 0.075 | 0.045 | -0.045 |
värde | Mindre än eller lika med 0.5 | 30±5 | 20±5 | 20±5 | 15±5 | 10±5 | Mindre än eller lika med 7 |
Produktapplikation
Industrial Grade Bulk Magnesium Oxide 90 procent Pulver används som en av de för tillverkning av cement i torra processanläggningar; speciellt Portlandcement. Om för mycket tillsätts kan cementet vara expansivt. Det används som en huvudingrediens i byggmaterial som används för brandskydd. Det används som en isolator i enheter som uppvisar effekten. En industriell användning av magnesiumoxid är i läderbearbetning, som basifierande medel på kromgarvningsprocessen
Fördelar
Vår Industrial Grade Bulk Magnesium Oxide 90 procent Powder använder de bästa råvarorna, och vi har olika kvaliteter av magnesiumpulver till olika priser. Vi tillhandahåller den snabbaste transporttjänsten.






FAQ
1. Vem är Superb värmare?
Superb värmare fokus på att leverera konkurrenskraftig industrivärmare
2. Vilka produkter kan Superb erbjuda?
Patronvärmare, Rörvärmare, bandvärmare, keramiska värmare, silikongummivärmare, termoelement och andra industriella värmeelement, temperaturmätningskomponenter och produktionsutrustning, tillbehör och råmaterial.
3. Varför välja Superb värmare?
Superb värmare har ett professionellt internationellt team med många års erfarenhet av att samarbeta med mer än 100 länder inom industrin, Superb värmare fokus på design och leverans av innovation, lämpliga och konkurrenskraftiga utomhuscampingprodukter.
4.Superb värmare acceptera OEM/ODM beställning?
Säkert Superb värmare accepterar OEM / ODM-order baserade på bulkkvantitet, som har grossisttjänster över hela världen
5. Var kan vi få produktinformation ifrån?
Du kan gå igenom våra webblänkar enligt nedan:
http://www.superbheater.com
Du kan också kontakta vårt internationella marknadsföringsteam.
6. Vilka är dina leveransvillkor?
Vi accepterar EXW, FOB, CFR, CIF, etc. Du kan välja det sätt som är mest bekvämt eller kostnadseffektivt för dig.
7. Vad är betalningssättet?
1)TT eller Western Union för provordern
2) ODM, OEM-order, 30 procent för insättning, 70 procent mot kopian B/L.
8. Varför är ditt pris lite högre än andra kinesiska leverantörer?
S: Vi fokuserar på att tillverka högkvalitativa prestandaprodukter för att etablera ett långsiktigt och vänligt samarbete med alla kunder. Vårt pris kanske inte det lägsta, men vår kostnadsprestanda är den högsta.
9. Kan du ge mig ett rabatterat pris?
Det beror på mängden. Ju större kvantitet, desto mer rabatt kan du njuta av.
Skicka förfrågan
Du kanske också gillar










